KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13535020
*
nr 1353 5020
Carl Oesterley den yngre
(1839-1930), Tyskland
Oljemålning, "Strandebarn in Hardanger". Signerad. Olja på duk, 54x72,5cm
Kondition: smärre färgbortfall
Carl August Heinrich Ferdinand Oesterley, tysk bildkonstnär född 1839 i Göttingen, död 1930 i Altona, son till Carl Oesterley.
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 oktober 2020
kl 19:26:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/10 17:38:29
1
Vinnande bud
10/10 14:26:42
1
justering av budtak
- Konstnär/Designer
Carl Oesterley den yngre
Carl August Heinrich Ferdinand Oesterley, tysk bildkonstnär född 1839 i Göttingen, död 1930 i Altona, son till Carl Oesterley.
Läs mer om Carl Oesterley den yngre
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa germany olja olja på duk oljemålning oljemålningar tysk designer tysk konstnär tyska tyska designers tyska konstnärer tyskland tyskt tyskt måleri
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:05
-
3400 Oljemålning
Anna Sjödahl. Signerad, daterad a tergo, 91-92. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:59
-
3081 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:43
-
3086 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Två flickor..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:31
-
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50
-
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:00
*
Carl Oesterley den yngre
Kondition: smärre färgbortfall
Carl August Heinrich Ferdinand Oesterley, tysk bildkonstnär född 1839 i Göttingen, död 1930 i Altona, son till Carl Oesterley.
Läs mer om Carl Oesterley den yngre
nr 1353 5020
Carl Oesterley den yngre
(1839-1930), Tyskland
Oljemålning, "Strandebarn in Hardanger". Signerad. Olja på duk, 54x72,5cm
Kondition: smärre färgbortfall
Carl August Heinrich Ferdinand Oesterley, tysk bildkonstnär född 1839 i Göttingen, död 1930 i Altona, son till Carl Oesterley.
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 oktober 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/10 17:38:29 | 1 | Vinnande bud |
10/10 14:26:42 | 1 | justering av budtak |
- Konstnär/Designer
Carl Oesterley den yngre
Carl August Heinrich Ferdinand Oesterley, tysk bildkonstnär född 1839 i Göttingen, död 1930 i Altona, son till Carl Oesterley.Läs mer om Carl Oesterley den yngre
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa germany olja olja på duk oljemålning oljemålningar tysk designer tysk konstnär tyska tyska designers tyska konstnärer tyskland tyskt tyskt måleri
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:05 -
3400 Oljemålning
Anna Sjödahl. Signerad, daterad a tergo, 91-92. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:59 -
3081 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:43
-
3086 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Två flickor..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:31 -
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50 -
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:00